Seminář MATA 09 - Membránová a textilní architektura

VUT Kunovský

Dne 28. 4. 2009 proběhl na akademické půdě Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně seminář věnovaný textilní a membránové architektuře „MATA 09“.

Seminář MATA 09 Seminář MATA 09 Seminář MATA 09

Seminář MATA 09 Seminář MATA 09 Seminář MATA 09

Maratón přednášek otevřela Mirka Maršálková z Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci, která nás zasvětila do tajů struktur vláken, jejich chování, zpracování a následného užití, a to včetně nanovláken.

Pokračováním této přednášky byla prezentace zástupců belgické firmy Sioen Berta Groenendaala a Brama Wydoogheho, kteří nám představili výrobu a využití látek v membránových konstrukcích i inovace v tomto směru. Velkou pozornost vzbudily látky s integrovanými LED-diodami.

Příklady z praxe uvedla firma Martes Martes s.r.o., zastoupená Přemyslem Svobodou a Lukášem Karáskem. Upozornila na úskalí některých zdánlivě jednoduchých řešení. Přednášející představili dva již realizované projekty včetně popisu vývoje od návrhu po samotnou montáž membrán.

Odpolední blok odstartoval Robert Wehdorn-Roithmayr svým programem pro tvarování membránových konstrukcí Formfinder. Posluchačům předvedl nejen jak se s tímto programem pracuje a jak si vytvořit 3D model zamýšlené membrány, ale také názorně ukázal, za pomocí databází v tomto programu obsaženém, možnosti a limity při tvarování membrán, včetně kotvení, upínacích prvků. Svou přednášku zakončil ukázkami z realizací staveb za pomocí tohoto programu.

Závěrečným příspěvkem Jaroslav Hruška uzavřel oficiální část programu. Představil nám transparentní střešní fóliový systém Texlon. Svou teoretickou přednášku doplnil o názornou ukázku realizace zastřešení nad Úřadem vlády ČR, realizovanou v roce 2008.

V pořadí druhý seminář o textilní a membránové architektuře, MATA09, jistě bude mít i další ročníky. Zájem o toto odvětví se rok od roku zvyšuje. Důkazem je i v době semináře vrcholící soutěž studentů Fakulty architektury o zastřešení dvorního prostoru FA VUT v Brně právě membránovou konstrukcí.

Soubory přednášek:

1. Mirka Maršálková - Textil a architektura (ppt, 40 MB)
2. Sioen - Slides Innovations in coated textiles (ppt, 9MB)
3. Karásek, Svoboda - Prezentace Martes Martes (ppt, 34 MB)
4. Robert Roithmayr - Formfinder Brno Engl_publ (pdf, 13MB)
5. Jaroslav Hruška - Fóliové střešní systémy Texlon (ppt, 19 MB)
5a. Jaroslav Hruška - Inteligentní střešní systémy (ppt, 12 MB)

Kontaktujte nás

*
*
*